Uprowadzenie dziecka za granicę

„Jeśli mnie zostawisz, już nigdy więcej nie zobaczysz dziecka”. Tego typu zdania wypowiedziane podczas kłótni rodzą strach, że ojciec lub matka po rozstaniu mogą zrealizować swoją groźbę, na przykład przy okazji wyjazdu z dziećmi na wakacje lub, że po weekendzie spędzonym wspólnie z drugim rodzicem, dziecko nie wróci do domu w niedzielę wieczorem. Czasem jest to tylko nieokreślona obawa, że partner mógłby spalić za sobą wszystkie mosty i na zawsze zniknąć razem z dzieckiem.

W rzeczywistości: Każdy przypadek jest inny. Nigdy nie można jednoznacznie stwierdzić, czy obawa przed uprowadzeniem dziecka za granicę jest uzasadniona lub nie. Czasem ten strach jest większy niż rzeczywiste zagrożenie. Niekiedy opada, gdy sytuacja po rozstaniu się normalizuje, a konflikty można rozwiązać na poziomie partnerskim.

Od okoliczności danego przypadku zależy, czy wskazane byłoby podjęcie jakiś działań zapobiegawczych i jak miałyby one wyglądać. Sami najlepiej znacie zarówno swojego partnera, jak i okoliczności sprawy, dlatego tylko Wy możecie ocenić, czy podjęcie danego kroku spowoduje zaostrzenie konfliktu i zwiększy bądź zmniejszy ryzyko uprowadzenia dziecka.

Mimo wszystko strach przed uprowadzeniem dziecka stanowi sygnał ostrzegawczy i należy go traktować poważnie. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie. Wysłuchamy Twoich problemów, wyjaśnimy wątpliwości, przedstawimy dostępne rozwiązania i spróbujemy pomóc w podjęciu działań, które uważasz za konieczne.

 

ISS Polska funkcjonuje jako dział Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną, wpisanego do KRS pod nr 0000146124.
TKOPD w Poznaniu
Oddział ISS Polska

ul. Garbary 97/8, 61-757 Poznań
konto: PKO B.P. S.A.
29102040270000180203569795
tel.: 61 855 22 78
e-mail: biuro@isspolska.org
Poinformuj o nas znajomych: